PARTI VRAKFYND, 3 st, tenn, trä, 1700-talets första fjärdedel.

Sk råttsvanssked, tenn, träsked, borste av trä. L 15-27.

Sjöfynd med kraftiga anlöpningar, tennskeden korroderad. Träskeden avbruten, borsten saknar borst.

Proveniens

Fynd från fartygsvraket med namnet "Fula Gubben", Huvudskär. Förlist ca 1730. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.

Utropspris
1 200 SEK