Brosch, 18 k, otydliga stämplar. Örhängen, ett par, med kubformade ametyster, 18 k, Alton guldvaru AB, Falköping, otydlig årsstämpel. L 2,5. Dropformade örhängen, ett par, 18 k, Ljungström Guldvarufabrik AB, Stockholm, otydlig årsstämpel. Örhängen med skruv anordning. L 2,5-3,5.
Bruksslitage.