SPEGEL, empire, Stockholm, 1800-talets första kvartal.

Förgylld. Halvmåneformat krön med dekor av fanor och hjälm samt solfjäder. Glas flankerat av bladhölstrade kolonner. Nederdel med dekor av vetekärvar. Bär Stockholms hallstämpel samt otydlig datering och mästarstämpel. H 165.

Dekorlagning. Smärre sprickor och dekorbortfall. Ställvis sliten förgyllning.

Utropspris
5 000 SEK