SERVIS, 70 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen och Bing & Grøndahl, Danmark.

Helblond: 2 skålar.
Halvblond: 2 mattallrikar, 3 sopptallrikar, 5 tekoppar på fat, terrin med lock, skål, sockerskål.
Ribbad kant: 11 mattallrikar, 14 sopptallrikar, sopptallrik med Bing & Grøndahls monogram, 10 assietter, terrin med lock, såsterrin, mindre såssnipa, större ovalt uppläggningsfat, mindre ovalt uppläggningsfat, bladformat skålfat, kaffekanna (medföljande extra lock), gräddkanna, sockerskål, 6 kaffekoppar på fat (medföljande fat), 4 mockakoppar på fat (7 medföljande fat).

Både 1:a och 2:a sortering. Bruksslitage. Nagg.

Utropspris
6 000 SEK