TALLRIKAR, ett par, försilvrat tenn, England 1600-1700-tal.

Med graverade alliansvapen för friherren och riksrådet Knut Kurck samt friherrinnan Barbro Natt och Dag eller deras sonson Axel Johan Kurck och Maria Charlotta Sture. (Natt och Dag). Dubbla kantränder. Stämplade med rosstämplar. Diam 26,5.

Försilvringen senare och med slitage, repor, lagningar.

Proveniens

Friherrliga ätten Kurck. Därefter genom obruten arvsföljd till adliga ätten von Celsing.

Utropspris
3 000 SEK