SOFFA, sengustaviansk stil med äldre delar, 1800-tal.

Soffa i rak form med kannelerade och dekorbladhölstrade spjälor. Benen bär krage samt kannelyrer. Skurna rosetter. Delvis klädd rygg. L 183.

Bruksslitage. Märken och repor. Maskstunget. Senare stödben. Mittstöd under sitsen av. Färgslitage. Sprickor. Omfattande renovering. Senare ben och spjälor. Senare bemålning.

Utropspris
8 000 SEK