VASER, 2 st, flintgods, jugend, Alf Wallander Rörstrand, 1900-talets början.

Orange glasyr. En med vriden form, en med dekor av papegojor. H 26-35.

Krackelyr. Papegojvasen med spricka. Den höga vasen med kantlagning.

Utropspris
1 800 SEK