OKÄND KONSTNÄR, akvarell på papper, osign, Helsingfors 1830-tal.

Föreställer Johan Fredrik Grönlund.

Slitage, gulnat. Ramskador.

"Johan (Janne) Fredrik Grönlund. Präst vid Finska Gardet i Helsingfors. Sändes med gardet 1830-1831 till Polen. Polska upproret och fick en gång lov att leda ett slag då alla officerare hade stupat eller låg sjuka." (Informationen finns på målningens insida).

Utropspris
150 EUR