SKÅP, senbarock, 1700-tal.

SKÅP, senbarock, 1700-tal.

Fanerat. Överdel med två glasdörrar med bakomliggande hyllor. Uppsvängt krön. Underdel med tre lådor i sargen. Mässingsbeslag. L ca 130, B ca 44, H ca 200. Nyckel finns.

Slitage, fanérskador. Märken och repor. Delvis renoverad och kompletterad med bla senare beslag. Gamla lagningar. Del av krönet saknas.

Utropspris
10 000 SEK