Madeleine Pyk – en samling F769

BYRÅ, gustaviansk stil, sk Hauptkopia, 1900-talets mitt.

Byrå med svängda ben, 3 lådor och skiva i rödmelerad marmor. Metallbeslag i form av girlanger, kransar och blommor, intarsiadekor i bl a björk med motiv av putti spelandes flöjt. L 111 B 48 H 81. Nyckel finns.

Bruksslitage, smärre repor. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 SEK