BYRÅ, senbarock, 1700-talets första hälft.

Mönsterlagd faner i bla valnöt. Uppsats med 3 lådor. Buktande front med 3 lådor. Korta svängda ben. Utfällbar skrivskiva. L 108,5, B 69, H 100. Nyckel finns.

Senare beslag och låsskyltar. Sprickor. Lagningar. Fanerskador. Listbortfall, några bitar medföljer.

Utropspris
20 000 SEK