SOFFA, Johannes Andersen, AB Trensums Fåtöljfabrik, Trensum, 1960-tal.

Stoppad med resårkuddar och skumgummi på gummigjord i sits, skumgummi och resårdyna i rygg samt skumgummi på armstöd och bakryggens del. Klädd med fiskbensmönstrat svart möbeltyg. Underrede i oljebehandlad afromosia. L 260.
I annonserna marknadsförd utan modellnamn, endast med beskrivningen "svängd soffa".

Senare klädsel, delvis senare stoppning. Underrede med skador, i övrigt lätt bruksslitage.

Utropspris
6 000 SEK