Carl Trägårdh

(Sverige, 1861-1899)
Carl Trägårdh
(Sverige, 1861-1899)

CARL TRÄGÅRDH, olja på duk.

Majsfält, Frankrike. Ej sign. 44 x 52.

Krackelyr. Smärre ytsmuts och rispor.

Proveniens

Konstnären Anshelm Schultzberg(1862-1945); (möjligtvis) hans hustru Ingrid Schultzberg; hans dotter Henny Schultzberg; i testamente från henne till tidigare ägaren.

(Möjligtvis) Malmö, Malmö Museum, Carl Trägårdh 1861-1899. Minnesutställning, oktober 1945, nr. 39, "Motiv från Montigny-sur Loing 1891(utlånad av Ingrid Schultzberg).

Denna målning är en av ett 20 tal osignerade målningar av Carl Trägårdh utförda i Frankrike 1890-91, av vilka flertalet saknar staffage(L. Hagerf, Carl Trägårdh. En svensk impressionist, 1946, en avbildad s. 70). Enligt medföljande brev bytte konstnären Anshelm Schultzberg till sig målningen ifrån Carl Trägårdh i Paris i utbyte mot en av sina egna målningar. Trägårdh och Schultzberg var de sista kolonisterna i Grez sur Loing(S. Strömbom, Konstnärsförbundets historia, Vol. 1, 1945, s. 290). Tillsammans besökte de 1890 Etaples-sur-Mer, en stad belägen vid kusten i departementet Pas sur Calais i norra Frankrike.

Enligt L Hagerf, Carl Trägård. En svensk impressionist, 1946, når Trägårdh 1890-91 en höjdpunkt i sitt konstnärsskap "i en klass för sig". Enligt Hagerf skedde vändpunkten i Trägårdhs konstnärliga utveckling då han samma år uppsökte Claude Monet i Giverny. Monet ägnade sig vid denna tid uteslutande åt att måla öppna fält, som i bakgrunden begränsades av popplar. Flera av Trägårdhs målningar från denna tid uppvisar liknande motiv. Under året blir hans sätt att komponera alltmer besläktat med de franska impressionisterna. Koloriten är också en annan än förr, färgen stegras i ljushet och når en ny intens. I den aktuella målningen har konstnären använt sig av ett japanskt kompositionssätt och lagt fokus på förgrunden.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Frankrike.

Utropspris
8 000 SEK