289720

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

PRINS EUGEN, olja på pannå, sign o dat 1925.

"Höstdag". 24 x 35.

Smärre ytsmuts, obetydliga skrapmärken.

Proveniens

Ursprungligen i C.A. Strandmans (ägare till Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm) samlingar, Stockholm (i gåva direkt av konstnären).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Konstakademien, Stockholm, "Mitt bästa konstverk", 1941, kat nr 175 (under titeln "Höstdag, Östergötland").

Bo G. Wennberg, "Mitt bästa konstverk. En konsthistorisk översikt från utställningen 1941 å Kungl. Akademien för de fria konsterna utgiven till förmån för Rädda Barnen", 1942, omnämnd sid 141 samt avbildad helsida sid 139.

Utropspris
15 000 SEK