MATTA, "Röda Slingan", rya. 208,5 x 104. Signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941. Baksidan med etikett.

Obetydligt slitage, fläckar, smärre malskador. En långsida med trampveck.

Utropspris
2 000 SEK