BORDSPENDYL, Gustaviansk-stil. 18/1900-tal.

Förgyllt trä. Ur flankerat av läsande kvinna, böcker, urna och tupp. Krönt av urna. Urverk, Tyskland. H 42, L 43.

Lagning. Slitage. Ej funktionstestad. Senare bakstycke. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK