Förgylld och bronserad. Dekor av blommor och rocailler. För två ljus. Delat, slipat glas. Rokoko-krön. 72 x 31. Ljusmanschetter medföljer.
Senare ljushållare. Slitage. Lagat krön. Spegelglas med nagg.