CHIFFONJÈ, sengustaviansk, sent 1700-tal.

Mahognyfanér samt beslag i mässing. Lådor med mässingskant. Skrivklaff samt 3 lådor. L 102, b 49, h 118. Nyckel finns.

Torrsprickor, fanérskador, lagningar, del av mässingskant saknas. Nyckel till klaffen saknas, går ej att stänga. Möjligen har den ursprungligen haft stenskiva.

Proveniens

Har tillhört Fredrik Engelbert Bergenholtz, generalkrigskommissarie.

Utropspris
8 000 SEK