SÄNGAR, ett par, "Marianne", Carl Malmsten, Åfors möbelfabrik. Modellen formgiven 1952.

Troligen körsbärsträ. Genombrutna gavlar med spjälor. Huvud- och fotgavlar. B mellan skruvar ca 77,5, tot B ca 97. H till skruva ca 27, tot H 62-78.

Slitage. Repor.

Utropspris
5 000 SEK