BORDSUR, märkt Leopold Körner, Wien, Österrike 1700-tal.

Svartlackerat fodral, upptill handtag. Mässingsurtavla. H 41.

Senare fodral, kompletterat. Hårt slitage, färgbortfall, skador. Funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.

Proveniens

Bengt Fredins samling.

Utropspris
6 000 SEK