Madeleine Pyk – en samling F769

Olof Arborelius

(Sverige, 1842-1915)
Olof Arborelius
(Sverige, 1842-1915)

OLOF ARBORELIUS, olja på duk uppklistrad på pannå, monogramsign.

Poträtt av äldre man. 26x18.

Smärre enstaka, repa, dåligt monterad.

Konstnär

Olof Arborelius var en svensk bildkonstnär född i Orsa. Han studerade på inrådan av Johan Fredrik Höckerts vid Konstakademien i Stockholm och var elev till Richard Bergh. Från akademien erhöll han resestipendium och besökte Düsseldorf, Paris, München och Rom, vid hemkomsten blev han ledamot. Arborelius var verksam som lärare vid Tekniska skolan, var ansluten till Opponenterna och deltog i konstnärsförbundets utställningar. Han är främst känd för sina landskap och genretavlor, inspirerade av Barbizonskolans måleri. Hans konst är realistisk i sitt uttryck och hans landskapsmotiv är hämtade från Dalarna, Bergslagen, Schweiz, Italien, Stockholm och västkusten.

Utropspris
1 500 SEK