Förgylld, runt urhus uppburet av sex kolonnetter framför spegelglas. Krönande porträttmedaljong. Dekor av bla lagerkvistar. H 85. Pendel och nyckel medföljer.
Slitage, smärre bortfallen förgyllning, löst dekoavslut, mindre lös bit medföljer.