SOFFA, gustaviansk, möjligen Lindome, 1700-talets slut.

Snidad dekor av äggstav samt humlekvist. Fleuroner samt sex kannelerade ben. Klädsel i Rubelli siden. Stoppad rygg samt armstöd, sits med lös plymå. L 141.

Avkortad, renoverad. Klädsel med skador samt fläckar. Slitage. Sprickor. Kompletterade fotavslutningar.

Utropspris
10 000 SEK