Förgylld metall. Bordspendyl och ett par kandelabrar. Pendylen med krönande urna, dekor av ymnighetshorn och rosett. H 38. Kandelabrar för två ljus, emaljdekor, löstagbar överdel. Krönande pinjekotte. H 38.
Slitage, förgyllningen delvis bortputsad. En kandelaber lös i monteringen. Pendylens funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.