SKRIN, 1800-talets andra hälft.

Sarkofagliknande skrin på kulfötter. Bärhandtag på sidorna. Vapensköld. Arte et Marte är en latinsk fras som betyder ”genom konst och krig” eller "genom fredliga och krigiska dåd" L 55, B 36, H 30,5. Nyckel finns.

Smärre slitage. Smärre märken och repor.

Proveniens

Enligt uppgift från Henrik van Rijswijk.

Utropspris
5 000 SEK