Vitlackat. Runt bord, 6 stolar, 2 karmstolar "Juni"samt skänk "Herrgården". Stolar med stoppad sits klädd i grön- och vitrandig textil. Brännmärkt CM. Bordets diam 110, H 74. Skänk L 100 B 39 H 96.
Slitage. Repor. Bordets skiva med fläckar, märken samt färgbortfall. Skänk med slitage, repor och fläckar.