SKEPPSUR samt KOMPASS, 1800/1900-tal.

Kompass i trälåda med skjutlock, G.W Lyth, lådans L 16,5, trol sent 1800-tal. Skeppsur Schatz & Söhne, Diam 18, sent 1900-tal.

Bruksslitage. Kompass med vatten i. Anlöpningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK