LJUSKRONA, Karl Johan, 1800-talets första hälft. H 112.

Mässingsstomme behängd med prismor. Korgbotten, krönande plym, dubbla kronringar med pressad dekor. Svängda ljusarmar.

Renoverad och kompletterad, flertalet prismor senare. Prismor med slitage och naggar, några saknas.

Utropspris
30 000 SEK