BRICKA, plåt, empire, 1800-talets första hälft.

Oval form med två handtag. Svartlackerad, porträtt av kvinna. På senare ställ i trä, 4 svängda, hopkopplade ben. Med skyddande glas. Mått med bord L 66, B 51, H 61.

Slitage. Krackeleringar. Sprickor i träställ.

Utropspris
3 000 SEK