Brunmelerad botten med fyra stora medaljonger varav två chelaberd samt stiliserade djur och blommor. Blå huvudbård med blom- och växtranka.
Ställvis hårt slitage, fläckar, skador, smärre revor, lagningar, trampveck. En långsida och kortsidorna med skador och lagningar.