MATTA, antik Karabagh. Ca 340 x 160.

Brunmelerad botten med fyra stora medaljonger varav två chelaberd samt stiliserade djur och blommor. Blå huvudbård med blom- och växtranka.

Ställvis hårt slitage, fläckar, skador, smärre revor, lagningar, trampveck. En långsida och kortsidorna med skador och lagningar.

Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

430. St. Stanislausordens Kraschan, 1:a klass, silver och emalj, troligen innan 1831.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK