KANDELABRAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

För 5 ljus. Förgylld brons. Dekor av fackla och blommor. Bladhölstrade, kannelerade skaft. Svängda ljusarmar. Trepassformad sockel på tassar. H 82.

Skador. Lagningar. Lösa delar. Avvikande ljusmanschetter.

Utropspris
15 000 SEK