MATTA, Ghom, 1900-talets slut, ca 317x207.

Blå ankarmedaljong på övermönstrat cremefärgat fält. Rosa hörn i fältet. Blom- och växtdekor. Blå huvudbård med växtdekor. Rosa sekundärbårder med blomdekor.

Bruksslitage, enstaka fläckar. Senare förstärkta stadkanter.

Utropspris
5 000 SEK