Madeleine Pyk – en samling F769

Okänd konstnär 1900-tal

Okänd konstnär 1900-tal

HELENE MAYER (1910-1952), porträtt, olja på pannå, sign o dat "O. Wallén 1930".

"Tysk fäkterska", porträtt av Helene Mayer, olympisk världsmästare i fäktning. Bildstrl cirka 32x24.

Smärre slitage, något gulnad.

Helene Mayer var olympisk fäktare för Nazityskland under sommar OS 1936. Detta trots att hon hade tvingats lämna Tyskland och flytta till USA på grund av hennes judiska bakgrund.

Utropspris
1 500 SEK