SPEGEL, gustaviansk, Olof Christian Lindmark Stockholm, omkring 1800.

Förgylld och bronserad. Krön med bandrosett samt medaljongporträtt av dam. Nederdel med dekor av akantusgirlander. Delat spegelglas. Sign OCL. H 131.

Senare bemålning. Smärre sprickor och dekorskador. Sliten förgyllning. Delvis senare bronsering.

Utropspris
8 000 SEK