Bordsskiva i sten, gallerlist, i sargen intarsiadekor samt två lådor och två utdragbara skivor, nedåt avsmalnande ben med avslutande fotbeslag i mässing. H 75, diam. 65,5.
Senare delar, slitage, list med smärre intryckningsskador.