Industrilampa med märket PeFeGe från Sverige 1940/50-tal.

Gråmålad industrilampa med vridbar ställbar arm och rundad kupa med fästen som skruva på valbar yta. Lampans totala längd är cirka 120 centimeter, där armarnas längd är cirka 34 + 40 centimeter samt att diametern på kupan är cirka 15 centimeter. Industrilampan från PeFeGe har nästan blivit en svensk klassiker. Det är en robust lampa som började tillverkas redan på 20 talet av G.E. Eriksson.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK