LOCKURNA, porslin, Kina, troligen republik, 1900-talets första hälft, (1912–1949).

Bukig form med famille rose-dekor föreställande figurativ scen under körsbärsblom. H 40.

Lock med ett par nagg. Invändigt och undertill med smärre tillverkningsdefekter

Utropspris
1 500 SEK