PIEDESTAL, empirestil. 1900-talets första hälft.

Kvadratisk form. Mahognyfanér, skiva av sten. Dekor av förgyllda metallbeslag i form av bl a rosetter och vingar, H 108.

Slitage. Skiva med spricka. Nagg.

Utropspris
2 000 SEK