SALONGSGRUPP, 8 delar, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft.

Bestående av soffa, 2 karmstolar, 4 stolar samt salongsbord. Förgyllda och bronserade med rik pastellagedekor. Stolar och soffa krönta med lagerkrans och musiktroféer. Karmar avslutade med bockhuvuden. Salongsbord med stenskiva, l 86, b 58, h 70. Soffans l 130.

Bruksslitage, senare bronsering och förgyllning. Renoverade och kompletterade. Skyddsklädsel. Sidostycken och ryggbrickor medföljer samt en del saknas.

Utropspris
20 000 SEK