TANTO, Japan, shinshinto, 1800-talets mitt.

Grepp med dekor av förgylld blomma. Delvis förgylld tsuba. Balja med förgylld dekor samt tillhörande kogai. Böjd klinga. Total längd 44(nagasa ca 30).

Klinga med repor och slitage, mindre hack. Troligen kortad. Grepp löst, saknar fästplugg. Balja med skador.

Utropspris
8 000 SEK