Ljusstakar, gustaviansk stil, kannelerade skaft, kvadratiska fotplattor med kulfötter. Stämplade med kungakrona samt "Skultuna, 1611, No 72". Bläckställ, kvadratisk fotplatta med kulfötter. H 12-19.
Bruksslitage, anlupna, repor, sneda ljusmanschetter, glasinsats med smärre nagg .