STOL, gustaviansk, 1700-tal, med Stockholms stolmakareämbetes sigill.

Bemålad med svart och guld. Genombruten rygg med ryggbricka i form av spjälknippe. Kannelerade ben med h-kryss. Stoppad sits.

Slitage. Renoverad med bla senare bemålning. Repor. Sprickor. Färgbortfall. Något ostadig. Maskstunget.

Utropspris
2 500 SEK