BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-talets slut.

Faner av bla mahogny. Kalkstensskiva med konturerad kant. Snedställda hörn. Beslag och dekorelement i mässing. Inläggningar bla föreställande äpple. Svängda ben. L 110, B 47, H 87.

Slitage. Genomgående spricka i front. Renoverad och kompletterad. Utbytta lås, finns ej kvar. Trasigt beslag. Maskstunget bakstycke. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK