FICKUR, 18k guld, boett med engelska stämplar, London, 1800-talets mitt. Tot vikt 44,7g.

Herr, spetstandsankargång, guldfärgad urtavla med guillocherad o graverad dekor, bakboett med guillocherad, diam 38,5 mm. Nyckel, förgyllt silver med karneol och månsten medföljer.

Slitage och bucklor på boett. Urverk löst i boett. Repor på urtavla och glas.

Utropspris
3 000 SEK