KED, silver, Estland 1800-tal. Vikt 114 g

Traditionellt folkdräktssmycke från Setu-folket i Estland. Kedens diameter 10 mm. L 100.

Slitage.

Given som gåva till finsk operasångerska av Estonia Operans personal.

Utropspris
200 EUR