SERVIS, 78 DELAR, porslin, Pirken Hammer "Carlsbad", Tjeckloslovakien, 1900-luvun alkupuoli.

Vit porslin, förgylld dekor.
22 flata tallrikar, diam 25,5
12 djupa tallrikar, diam 25,5
9 förrättstallrikar, diam 20,5
1 ovalt fiskfat
1 mindre oval fat
1 stort runt serveringsfat
1 mindre runt serveringsfat
1 terrin med lock
1 mindre terrin med lock
1 liten skål med lock
1 mjölkkanna
1 kaffekanna
1 tekanna
1 runt djupt serveringsfat (med spricka)
1 fyrkantig serveringsskål
1 saltkar på fot
11 tekoppar
11 undertallrikar
Samt 4 såsskedar (en med reparatioin)
L 43 -8.

Bruksslitage, smärre förgyllningsslitage, små skador, en såssked reparerad.

Utropspris
300 EUR