TRÄDGÅRDSBORD, gjutjärn, Eskilstuna, 1800-talets slut.

Gjutjärn. Rund vitmålad skiva, svartmålat och vitmålat ben i form av grenar. H 74 diam 77. Otydlig märkning samt Eskilstuna.

Slitage. Senare bemålad. Färglager. Färgbortfall. Slitage.

Utropspris
1 500 SEK