SALONGSBORD, sannolikt Holland, 1800-talets första hälft.

Mahogny, skiva med inläggningar av typen blumen marqueterie. Inläggningar även på sarg, ben och fot. Skyddande glasskiva. Diam 112, h 70.

Skiva med smärre skador. Fot med något hårdare slitage, delvis orsakat av fukt. Senare glasskiva med smärre nagg.

Utropspris
12 000 SEK