Robert Lundberg

(Sverige, 1861-1903)
Robert Lundberg
(Sverige, 1861-1903)

ROBERT LUNDBERG, olja på duk, sign o dat -85.

Villaidyll. 46 x 69.

Ställvis krackelyr. Smärre färgbortfall. Mindre duklagning.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 333, "Vårauktionen", 18-20 april 1945, kat nr 43 (under titeln "Sommarlandskap" med följande information i katalogen "utsikt från konstnärens villa på Tureberg").

Utropspris
8 000 SEK