KRONKOMPASS, metall och glas. 1900-tal. H 30.

Bronserad och målad plåt. Akvarellerad kompassros. Diam 34.

Slitage. Märken och repor. Troligtvis senare bemålning. Färgslitage. Borrhål. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK